Past Recipients

> > > > …

Mayor’s Awards

Mayor’s award recipients are presented with a beautiful sculpture created by Edmonton artist Catherine Burgess and cast by Wes Leonard.

Award for Innovative Support by a Business for the Arts

2013 Royal Alexandra Hospital Foundation 2012 ATCO Gas & ATCO Electric, 2011 ATB Financial, 2010 Maclab Enterprises, 2009 CIBC, 2008 Classic Landmarks Master Builder, 2007 Pattison Outdoor Advertising, 2006 Cambridge Strategies Inc. 2005 Nordic Mechanical Services, 2004 Edmonton Transit Systems and ReMax, 2003 EPCOR, 2002 The Paint Spot, 2001 Friends of University Hospital, 2000 CUPE, 1999 Cessco Fabrications and Engineering, 1998 TELUS, 1997 Interprovincial  Pipeline Inc., 1996 Chianti’s

Award for Sustained Support of the Arts

2013 City Lumber Corporation 2012 REALTORS® Association of Edmonton, Jon Hall, 2011 Lexus of Edmonton, 2010 Players de Novo, 2009 SEE Magazine , 2008 Enbridge, 2007 Studio Post and Transfer, 2006 Audreys Books, 2005 McLennan Ross, 2004 Syncrude, 2003 ARKTOS, 2002 Nutron Industries, 2001 TransAlta, 2000 Grant MacEwan College, 1999 Gourmet Goodies, 1998 Chieftain International Inc., 1997 Dynacare Kasper Medical Laboratories, 1996 Camsteel Fabrications

John Poole Award for Promotion of the Arts (formerly Award for Promotion of the Arts)

2013 Fish Griwkowsky 2012 Arts on the Ave, 2011 Avenue Magazine, 2010 Allan E. Scott, 2009 Ellis Brothers Photography, 2008 Michael Phair, 2007 TransAlta, 2006 Edmonton City Centre, 2005 Bottom Line Productions, 2004 Colin MacLean, 2003 Vue Weekly, 2002 See Magazine, 2001 CBC Radio Two in Edmonton 90.9FM, 2000 Mix 96, 1999 Barefoot Productions, 1998 Edmonton Journal, 1997 Heather Grue – ITV, 1996 CFRN Television

Sponsored Artist Awards

Sponsored award recipients each receive a $2,500 prize.

ATB Financial Ambassador of the Arts Award

2013 Corb Lund

ATCO Gas Award for Outstanding Lifetime Achievement

2013 John Mahon 2012 Brian Webb, 2011 Charles Thomas (Tom) Peacocke, 2010 Alice Major, 2009 Tim Ryan, 2008 Lary Bensen, 2007 Harry Pinchin, 2006 Geri Dittrich, 2005 PJ Perry, 2004 Robert Sinclair, 2003 James DeFelice

CN Youth Artist Award

2013 Timothy Dowler-Coltman 2012 Candace Chu, 2011 Cynthia Hicks, 2010 Matthew Jonah, 2009 Roydon Tse, 2008 Sean Neil, 2007 Julie Bauschardt, 2006 Patrick Lundine, 2005 Caroline Mouris, 2004 Nicholas Mayne, 2003 Micha Kennedy, 2002 Laura Raboud

DIALOG Award for Excellence in Artistic Direction

2013 Trevor Schmidt, Artistic Director, Northern Light Theatre 2012 Marsh Murphy, 2011 Sandro Dominelli, 2010 Greg Dowler-Coltman, 2009 Shelley Switzer, 2008 Dana Andersen, 2007 Annie Dugan, 2006 Gerry Morita, 2005 Concrete Theatre Artistic Collective, 2004 Ron Jenkins, 2003 Geoffrey Brumlik, 2002 Scott Leithead, 2001 Vincent Gasparri, 2000 Bill Evans, 1999 Heidi Alther, 1998 Memi von Gaza, 1997 John Estacio, 1996 Don Kugler

Northlands Award for an Emerging Artist

2013 Omar Mouallem 2012 Jason Carter, 2011 Arlen Konopaki, 2010 Raymond Biesinger, 2009 Kristy Trinier, 2008 Angela Gladue, 2007 Linda Turnbull, 2006 Nik Kozub, 2005 Trevor Anderson, 2004 Craig LeBlanc, 2003 Paul Freeman, 2002 Celina Stachow, 2001 Ryan Hough, 2000 Christopher Craddock, 1999 Dorrie Deutschendorf, 1998 Bretta Gerecke, 1997 Meiko Ouchi, 1996 Sean Caufield

Syncrude Award for Excellence in Arts Management

2013 Tom McFall 2004 Shona Neil 2003 David Cheoros 2002 Jacquie Richardson 2001 Tim Willis 2000 Heather Redfern 1999 Josh Keller 1998 Todd Janes 1997 Susan Abells

TELUS Courage to Innovate Award

2013 Shawn Pinchbeck 2012 iDance Edmonton, 2011 GeriActors and Friends, 2010 Trevor Anderson, 2009 Rising Sun Theatre, 2008 Jeff Collins, 2007 Heather Diane Inglis, 2006 Ian Jackson, 2005 Kim Klegg, 2004 Hri Neil, 2003 Marsh Murphy, 2002 Lindsay McIntyre, 2001 Craig Brennan, 2000 Wes Borg, 1999 Will Bauer, 1998 Brian Webb Dance Company, 1997 Shawn Pinchbeck & Tim Folkmann, 1996 Edmonton Opera: Turandot